Soru:
Bir LEGO tuğlasının boyutları nelerdir?
Erik Olson
2011-10-28 02:58:56 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Tuğlaların gerçek dünya boyutları nelerdir? (1x1 tuğladan başlayarak) Plakalar? Studs? LEGO bunu metrik veya emperyal birimlerle mi yoksa başka bir şeyle mi düşünüyor?

Beş yanıtlar:
pcantin
2011-10-28 04:54:17 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Bu resim, LEGO Ünitelerindeki boyutları göstermektedir. 1 Lego Birimi 1,6 mm'dir (plastik duvarın kalınlığı). Bu birimlerde saplamanın çapı 3'tür (= 4,8 mm).

enter image description here

** Lego Birimi için +1 1.6mm'dir ** - önemli olan kısım, diğer her şey buna dayanmaktadır.
Burada, tuğlaların dikey duvarını dikey olarak yönlendirilmiş uzun tuğlaya (raylarla - https://bricks.stackexchange.com/questions/6316/what-is-the) bağlamak için deneme yanılma yoluyla bulduğum şeyi açıkça görüyorum -kapı-raylı-bu-plakanın amacı / 6317) 5 tuğlada bir duvarın kenarına dikmeler koymak zorunda kaldım. 5 * yükseklik = 6 * genişlik.
Tuğlalar arasındaki boşluk ne kadar? Bu grafik boşlukları hesaba katıyor mu?
@posfan12, gömme oturacak şekilde tasarlanmıştır
Biraz oyun olmalı, aksi takdirde parçaları birbirinden ayırmak zor olurdu.
@Joubarc's yanıtı [Robert Munafo'nun 7,985 mm'lik gerçek saplama aralığını gösteren ölçümleri] (https://www.lugnet.com/~330/FAQ/Build/dimensions) veya 0,015 mm (0,0006 inç) değerlerine işaret eder.
Önemli bir not. Duvar kalınlığı değişir! Plakalar ve 1xn tuğlalar için duvar kalınlığı, pcantin'in cevabında gösterildiği gibi 1,6 mm'dir. Mxn tuğlalar için (m> 1 olduğunda) kalınlık, bartneck'in cevabında gösterildiği gibi, saplamalarla hizalanmış küçük yumrular ile 1,2 mm'ye daha yakındır.
@pcantin - Daha fazla analiz yapıldığında, kesinlikle oyun için bir ödenek olduğuna inanıyorum. Tuğlalarımın hiçbiri tam olarak genişlik ve uzunlukta değil. Maalesef bu soruyu cevaplayacak kadar itibarım yok. 24 farklı tuğla ve tabak ölçtüm. Genişlik ve yükseklik için doğrusal boyutların tam olarak 8,00 mm * saplama sayısı - 0,2 mm olduğuna inanıyorum. Bu formülü 48 ölçümlerime (24 * 2) uyguladığımda, 0,016 mm'lik standart bir dağılım elde ediyorum. Ayrıca bartneck'in cevabından 5.8 * 31.8 mm ölçümünü de açıklıyor
LegoSonicBoy
2011-10-28 03:28:00 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Brickipedia 'dan alınan bu görüntü bunu güzel bir şekilde özetlemelidir:

Bir tabak, tam olarak bir tuğlanın yüksekliğinin üçte biri kadardır (3.2 mm diyagramdaki gibi). Başka bir deyişle, bir tuğlanın yüksekliğine uyacak şekilde 3 plaka istiflenir. Bu, belirli bir tuğla boyutunda kısa olup olmadığınızı bilmek için yararlıdır, ancak yüksekliğini kaplayacak kadar aynı şekil ve renkte tabağa sahip olun.

Joubarc
2011-10-28 12:38:15 UTC
view on stackexchange narkive permalink

LEGO günümüzde metrik kullansa da, orijinal olarak kopyaladıkları (ve patenti sonradan satın aldıkları) İngiltere'de üretildiğini ve bu nedenle muhtemelen İngiliz ölçüleri kullandığını bilmek ilginizi çekebilir (ancak boyutlar orijinal patentte belirtilmemiştir). Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için 529580 Birleşik Krallık patenti veya Kiddicraft aramak isteyebilirsiniz. LEGO mirasının derinliklerine gömülü olan bu İngiliz mirasının kalıntıları hâlâ olabilir.

Ayrıca, LEGO başladığında, o sırada ölçülerinin veya toleranslarının ne olduğundan emin değilim, ama muhtemelen değildi Şimdi olduğu kadar katı, bu da sistemdeki bazı tuhaflıkları açıklayabilir. Örneğin, çiviler arasındaki mesafe tam 8 mm yerine 7.986 mm olarak ölçülmüştür.

[Bu özetin] (http://www.historia.com.pt/legos/clones/texts/kiddicraft.htm) Tyco denemesinden sonra genel olarak bilinenden çok daha ileri gittiğini buldum. Konuyla ilgili yazılmış bir tez bile var.
@ErikOlson ya bu site tamamen kayboldu (http://www.historia.com.pt) ya da bir yazım hatası var (http://www.historia.com belki). https://www.historia.com/legos/clones/texts/kiddicraft.htm da mevcut değil. https://web.archive.org/web/20150908034033/https://www.historia.com.pt/legos/clones/texts/kiddicraft.htm arşivlenmiş sürüm olabilir.
TLG'nin resmi milimetre kullanımını öğrenmeden çok önce LDraw kullandım. Bir noktada kendi başıma normal bir taban plakasını (kabaca) 10 inç genişliğinde ölçtüm. LDraw'da bir taban plakası 640 birim genişliğindedir. Böylece başlangıçta (ve doğru olmadığını bilmeme rağmen bunu bugün hala yapıyorum) LDraw sistemini inç başına 64 birim ve 1x1 tuğlanın 5/16 inç genişliğinde ve 3/8 inç yüksekliğinde olduğunu görselleştirdim (arasındaki boşlukları göz ardı ederek) tuğla). 1/16 inç, 1,6 mm'ye çok yakın.
bartneck
2019-04-03 11:00:23 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Anlaşılması kolay bir teknik çizim ile hassas ölçümler burada mevcuttur. Tüm boyutları içeren bir PDF indirilebilir.

enter image description here

Jakob
2012-11-04 03:32:47 UTC
view on stackexchange narkive permalink

Robert Cailliau, LEGO tuğlalarının boyutlarının aşağıdakilerden nasıl türediğini özetledi:

  • Taban 0,8 mm (1,6 mm Daha önce bahsedildiği gibi)
  • Oyun 0,1 mm'dir (parçalar arasındaki ek boşluk için)
  • Çivilerin yüksekliği 1,8 mm

Sayı diğer kaynaklarda verilenle aynı gibi görünüyor, ancak bir dikmenin yüksekliği konusunda anlaşmazlık var. 1,8 mm ( Robert), 1,7 mm ( Wikipedia) ve 1,6 mm (yanıtlar burada verilmiştir) değerlerini gördüm. Belki de fark, saplamanın üstündeki "LEGO" logosundan kaynaklanmaktadır.

İç boşluk ve topuzun bir boşluk toleransına sahip olması gerekmiyor mu? Hem kavite hem de düğme 4.8 olamazdı, bu nedenle ya topuz daha küçüktür ya da daha büyük bir açıklık oluşturmak için yan duvar kalınlığı daha incedir. Bay Cailliau'nun web sitesindeki grafiğe bakarsanız, yan duvar 1,2'dir ve 7,8 genel boyuta (8-0,2 = 7,8) dayalı olarak 5,4 boşluk bırakılır. Bu, oldukça büyük olan 0,6'lık bir tolerans bırakır. Bay Cailliau'nun eşleşen parçalar arasında .2'lik açıklığı kullanacak olsaydınız, boşluk çapı 5.2 olacak ve yan duvar kalınlığı 1.3 olacaktı. Alternatif olarak botu azaltabiliriz.
Saplama yüksekliği uyuşmazlığı, 1x1 far tuğlasını inceleyerek kolayca çözülebilir: Far saplamasına sahip yüz, tuğlanın teorik oynamasız sınırından 1,6 mm taban ünitesi ile girilir. Saplama 1.6 mm yüksekliğinde olsaydı, far yüzünün önüne başka bir tuğla yerleştirirken sorun yaşamazdık. Saplama 1,7 mm yüksekliğinde olsa bile, 0,1 mm'lik oynama, çok sıkı bir uyumla da olsa yine de bu başarıya izin verecektir. Bununla birlikte, deneyimler, bir far tuğlasının önüne başka bir standart tuğla yerleştiremeyeceğimizi gösteriyor, bu da far saplamasının (içi boş, dolayısıyla burada logo bulunmadığını) gösteriyor.
Site arşivi: https://web.archive.org/web/20170116173744/http://www.robertcailliau.eu/Lego/Dimensions/zMeasurements-en.xhtml


Bu Soru-Cevap, otomatik olarak İngilizce dilinden çevrilmiştir.Orijinal içerik, dağıtıldığı cc by-sa 3.0 lisansı için teşekkür ettiğimiz stackexchange'ta mevcuttur.
Loading...